Гол в 93-ата минута реши дербито на Вечния град

Лацио постигна инфарктна победа с 2:1 в дербито на Рим срещу Рома от 7-ия кръг на Серия „А“.„Орлите“ постигнаха пълен обрат в мача, след като Пабло Освалдо изведе символичните гости напред в резултата в 5-ата минута.Ернанеш от дузпа възстанови равенството в 51-ата минута, а в даденото от съдията продължение домакините стигнаха и до победата с гол на Мирослав Клозе. Той се разписа 20 секунди преди края на третата минута дадена от рефера Талявенто.

„Вълците“ завършиха мача с 10 човека, след като Симон Кяер бе изгонен при нарушението за дузпата и остави тима си почти цяло второ полувреме с човек по-малко. Освен всичко друго, „орлите“ треснаха и две греди след почивката и могат да съжаляват, че не стигнаха до по-сериозен успех. Първо Клозе глава, а след това Сисе с фантастичен удар от въздуха нацелиха гредите.

С тази победа Лацио сложи край на серията от 5 поредни победи на Рома в дебрито. Така тимът записа първи успех над вечния си съперник от 2009 година насам и общо 46-ти в 168-ия сблъсък между двата тима.

Рома започна мача по-настървено и при първата си голова възможност стигна и до откриване на резултата. В 5-ата минута Миралем Пянич даде великолепен прехвърлящ пас към Пабло Освалдо, който овладя на гърди и от близо прати кълбото в мрежата за 0:1. Това бе негов 4 гол в 4 поредни срещи. След попадението той свали тениската си и показа надрис: „И аз ви пречистих“, по подобие на Франческо Тоти, който през 1999 година след свой гол в дербито показа надпис: „Пак ви пречистих“ след гол във вратата на „орлите“. Само няколко минути по-късно „вълците“ имаха шанс да удвоят преднината си, но удар на Симоне Перота бе спасен от вратаря.

Постепенно Лацио се съвзе от шока и пренесе играта в по-предни позиции. В 10-ата минута Мирослав Клозе имаше великолепен шанс да възстанови равенството, но ударът му премина покрай вратата. В 26-ата минута пък Ернанеш пробва далечен изстрел, който профуча покрай вратата. В 26-ата минута обаче Пабло Освалдо пропусна страхотна възможност да удвои преднината на Рома. Той бе изведен с пас по земя в близост до вратата, но се засуети и не можа да вкара втори гол.

Последваха минути на затишие, но в края на полувремето и двата отбора имаха добри шансове за гол. Първо в 40-ата минута Боян Къркич бе изведен добре в пеналта, но в последния момент ударът му бе блокиран от защитник. В 43-ата минута пък Ернанеш изстреля истински снаряд от дистанция, като Маартен Стекеленбург имаше доста проблеми докато укроти топката. В 45-ата минута бразилецът имаше нов шанс, но този пък прати топката далеч над напречната греда.

Втората част започна с натиск на Лацио и в първо в 49-ата минута Джибрил Сисе се измъкна и стреля опасно, а в 50-ата минута Кристиан Броки се откъсна и бе съборен от Симон Кяер за дузпа, като защитникът на гостите бе изгонен от игра. Ернанеш реализира отсъдения наказателен удар и възстанови равенството в мача.

От този момент нататък „орлите“ бяха пълни господари на терена. В 53-ата минута изстрел на Клозе бе спасен с мъка от Стекеленбург. В 70-ата минута пък германецът тресна и напречната греда след изстрел с глава. С удари към вратата на „вълците“ се отличиха и Сисе, Ернанеш и Стефано Маури. В 81-ата минута и Сисе удари гредата зад Стекеленбург, но топката отново отказа да влезе в мрежата за втори път. В даденото от съдията продължение обаче домакините стигнаха до успеха, след като Матусалем изведе отлично Мирослав Клозе с прехвърлящ пас и той прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за крайното 2:1.

Така Лацио излезе на 4-ата позиция в класирането с актив от 11 точки, докато Рома остава на 12-ото място с 8 точки.